Jídelníček
Seno by měla mít morčata neustále k dispozici. Je to základ jejich jídelníčku. Mimo jiné si jím morčata obrušují zuby.
Čerstvá tráva, lupeny pampelišek, bylinky jsou oblíbená pochoutka morčat. Kopřivu podávejte po ovadnutí nebo sušenou. Pozor na jedovaté rostliny (pryskyřník, orlíček,...)! Některá morčata jsou schopna pozřít i jedovatou rostlinu, pud sebezáchovy je v tomto případě již lehce setřen.
Jetel obsahuje velké množství dusičnanů. Při větším množství způsobuje plynatost a bolest břicha.
Zelenina je důležitou složkou morčecí potravy. Vzhledem k tomu, že morče nedokáže, stejně jako člověk, v těle syntetizovat vitamín C, musí ho získávat z potravy. Proto je vhodné zařadit zeleninu s jejím vyšším obsahem. Nejvyšší množství tohoto vitamínu je obsaženo v paprice, kedlubně, růžičkové kapustě, květáku, brokolici a jiné brukvovité zelenině. Snažíme se dělat vždy směs se dvěma - třemi druhy zeleniny. Mrkev je pro morčata velká dobrota, dále červená řepa, zelí, petržel, celer, fenykl, čínské zelí, rukola, římský salát aj. .
Ledový salát příliš vhodný není. Obsahuje mnoho dusičnanů. Podáváme v přiměřeném množství a raději zelenější lupeny.
Z ovoce zařazujeme nejčastěji jablko, hrušku, švestku, pomeranč, aj. . V letním měsících můžeme dát morčátkům slupky z melouna. Rádi si dokoušou zelenou a bílou část. Červenou dužinu nedáváme kvůli možným zažívacím obtížím.
Ovoce přidáváme jen s mírou. Vyšší obsah cukru může způsobit obezitu nebo zejména u rozetových morčat cukrovku.
Dřevitka, dřevitá vlna je vděčná. Morčata se do ní mohou pěkně zachumlat a také jim chutná.

Větvě ovocných stromů i jehličnanů jsou vhodné na okus. Na listech a větvičkách si morčata pochutnají. Pozor na jedovaté jehličnany (tis červený,..), a listnáče (př. bez černý,..)
Granule pro morčata vybíráme kvalitnější. Mohu doporučit značku Bocus, Versele-Laga cavia complete, Brit animals quinea pig.

Kukuřice, svatojánský chléb, hrachové vločky, ovesné vločky jen v omezeném množství, pro zpestření. Obsahují mnoho vitamínů, ale jsou kalorické. Jsou vhodné zejména pro březí a kojící samice a mláďata.
Nevhodná potrava:
Ledový salát viz výše
Obiloviny obsahují škroby, které mohou uškodit citlivému zažívání morčete. Také jsou příliš kalorické. Obiloviny nejsou přirozenou potravou morčete.
Směsi pro morčata (musli) obsahují mnoho obilovin.
Lepené tyčinky obsahují obiloviny, semena a některé i pekárenské výrobky. Podáváme morčeti jen jako občasnou laskominu.
Tvrdý chléb zuby morčeti neobrousí, jelikož se drolí a v tlamě se mění v kaši, která může nadělat v bříšku paseku.
Barevné křupky, dropsy, lahůdky (Mlsoun) obsahují cukry, oleje a tuky!! Barevné křupky obsahují drůbeží moučku!!! Některé dražší pamlsky obsahují i mléko a mléčné produkty!!
Barevné tyčinky obsahují pšeničnou mouku, slepičí vejce, rostlinný tuk, droždí a potravinářské barvivo (způsobuje i dětem hyperaktivitu)!!!
Pamlsek ve tvaru mrkvičky obsahují obiloviny, tuky a oleje, cukry a sušenou syrovátku.
Je dobré vědět, že pokud některý z těchto produktů morčeti nabídnete, neznamená to, že ho zásadně ohrožujete na životě. Jen zkrátka nejsou nejlepší pro zdraví morčete
Tip od Elmy:
- Stříhejte větve listnáčů (ovocné stromy, dub, vrba, líska ...) a suště si je na zimu. Můžete je podávat sušené nebo je namokřit a nechat nabobtnat.
- V létě si nasbírejte bylinky a nasušte na hubené zimní měsíce.